Wczesne objawy ciąży

przejdź do kalkulatora dni płodnych


Minęło już kilka tygodni od kiedy uprawialiście seks bez zabezpieczenia, a Ty wciąż zastanawiasz się "czy jestem w ciąży?". Twoje wątpliwości może rozwiać test ciążowy dostępny w każdej aptece lub wizyta u ginekologa. Jednak takie kroki najlepiej podjąć wtedy, gdy Twój okres spóźnia się dłużej niż zazwyczaj. O tym kiedy zrobić test ciążowy piszemy w innym artykule.

Jeśli jest jeszcze za wcześnie, zapoznaj się z poniższą listą wczesnych objaw ciąży i sprawdź czy któreś występują u Ciebie. 

Pamiętaj, że seks bez zabezpieczenia nie zawsze oznacza ciążę. Aby doszło do zapłodnienia musi zostać spełniony szereg określonych warunków. Objawy znane jako pierwsze oznaki ciąży mogą wynikać z zupełnie innych przyczyn. Dobrze jest znać swój organizm i fizjologię by uniknąć zbędnego stresu i obaw.

Brak okresu

To najbardziej oczywisty sygnał, że jesteś w ciąży. Jednak nie warto zbyt szybko wyciągać pochopnych wniosków. Spóźniający się okres może być spowodowany przez:

  • Stres,
  • Dietę,
  • Nieregularny sen,
  • Przeziębienie lub infekcja,
  • Zażywanie niektórych leków,
  • Odchudzanie lub treningi,
  • Zaburzenia hormonalne.

Wiele z pierwszych symptomów ciąży jest wspólnych z zespołem napięcia miesiączkowego (PMS). Jednak brak okresu, z wyjątkiem sytuacji przedstawionych powyżej, jest wyraźnym i niezaprzeczalnym sygnałem.

Bole piersi i brodawek

Zakładasz rano biustonosz i czujesz delikatny ból, a Twoje piersi wydają się być większe? Wrażliwe i ociężałe piersi, ciemnienie brodawek, a nawet widoczne żyły na piersiach to oznaki, że możesz być w ciąży. Jest to jeden z wczesnych objawów, który może być mylony z nadchodzącym okresem. Bolące brodawki i piersi mogą występować od 3 do 4 tygodnia od poczęcia.

Nudności

Większość kobiet w ciąży odczuwa mdłości w około 6 tygodnia jednak w niektórych przypadkach nudności mogą pojawić się wcześniej. Mogą występować o każdej porze dnia (nie tylko rano) i najprawdopodobniej ustąpią w drugim trymestrze ciąży. Najczęściej pojawiają się w okresie od 2 do 4 tygodni po owulacji.

Wymioty

Są naturalną konsekwencją nudności. Mogą trwać aż do 12 tygodnia ciąży.

Zmęczenie i ospałość

Jeśli nie wynika z wczorajszego czytania nowej książki do późnych godzin nocnych może być objawem ciąży. Nagłe zmęczenie występuję najczęściej w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży w skutek wzrostu ilości hormonów w Twoim ciele. Zmęczenie i ospałość występują najczęściej w okresie od 3 do 10 tygodni od poczęcia.

Częste oddawanie moczu

Jeśli nagle nie możesz przespać nocy bez wizyty do łazienki to może oznaczać, to może być znak. W trakcie ciąży Twój organizm produkuje znacznie więcej powodując, że Twój pęcherz pracuje cały czas. Częste oddawanie moczu w trakcie ciąży występuje w okresie od 1 do 2 miesięcy od poczęcia.

Bóle głowy

Zmiany hormonów w Twoim organizmie w trakcie ciąży mogą powodować bóle głowy. Jeśli istnieje szansa, ze jesteś w ciąży zażyj lek przeciwbólowy, który przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.

Wrażliwość na zapachy

Większość kobiet ma bardzo wyczulony zmysł powonienia w trakcie ciąży. To jeden z wcześniejszych symptomów oznaczających, że możesz być w ciąży. Naukowcy uważają, że taka reakcja organizmu kobiety będącej w ciąży ma ochronić dziecko przez niezdrowym jedzeniem, które mogłoby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Wahania nastroju

Szalejące hormony w ciele ciężarnej kobiety powodują szereg zmian fizjologicznych. Mobilizują cały organizm i przystosowują go do nadchodzącego porodu. Zmienny nastrój jest normalnym symptomem jednak w bardzo wczesnym etapie może świadczyć o nadchodzącym okresie.

Wzrost temperatury ciała

Niestety, jeśli nie mierzysz regularnie temperatury swojego ciała, możesz mieć trudność we właściwym określeniu faktycznych zmian. Twoja temperatura wzrasta od momentu owulacji do czasu miesiączki. Jeśli jednak Twoja temperatura ciała pozostaje podwyższona jeszcze dwa tygodnie po okresie może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Możliwe są również skurcze w dole brzucha i uderzenia gorąca w okresie od 8 do 10 dni po owulacji.

Plamienie

Jeśli zauważysz śladowe plamy na bieliźnie na parę dni przed spodziewaną miesiączką może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Jest to tzw. krwawienie implementacyjne i w praktyce oznacza, że zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy powodując znikome krwawienie. Plamienie to występuje w okresie od 8 do 10 dni po owulacji. W dniu implementacji zarodka w macicy dochodzi do spadku temperatury ciała kobiety.

podobne artykuły:

Wczesne objawy, kiedy wykonać test ciążowy

Brak miesiączki, wrażliwość na zapachy, złe samopoczucie, mdłości...

Kiedy dni płodne? Kalendarzyk

Cykl menstruacyjny kobiety jest podzielony na czas kiedy kobieta może zajść w ciążę (płodne dni) i czas kiedy nie jest zdolna do zajścia w ciąże.

Dni płodne i planowanie ciąży

Zajście w ciąże możliwe jest tylko w określonych dniach cyklu menstruacyjnego kobiety. Skorzystaj z kalendarzyka aby sprawdzić kiedy możesz zajść w ciążę.