Pierwsza wizyta u ginekologa

przejdź do kalkulatora dni płodnych


Badania pokazują, że wiele młodych kobiet, zanim zdecyduje się na pierwszą wizytę u ginekologa, przeżywa rozterki. Dla wielu dziewczyn wszystko, co ma związek z odsłanianiem najintymniejszych części ciała przed obcą osobą jest bardzo nieprzyjemne i krępujące. To wywołuje stres, wstyd i lęk przed wizytą u lekarza specjalisty. Co więcej, całkowicie odbiegające od prawdy, ale niestety dość powszechne jest też przeświadczenie, iż badanie ginekologiczne jest bolesne. Tymczasem pierwsza wizyta u ginekologa nie musi być wcale taka straszna. Oswojenie się z tematem z pewnością pomoże zmniejszyć stres.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta rozpoczyna się od rozmowy. Lekarz będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat dotychczasowego rozwoju fizycznego, przebytych chorób. Jeśli miesiączka już występuje, trzeba będzie podać jej ostatnią datę. Warto pamiętać o tym, że lekarzowi należy powiedzieć o wszystkich swoich niepokojach — wtedy również zwiększamy szanse na postawienie właściwej diagnozy.

Jeśli młode pacjentki mają problem z bezpośrednią rozmową z lekarzem, może warto, aby przy badaniu była mama lub starsza siostra, która wyjaśni mu wszelkie wątpliwości. W przypadku dziewcząt niepełnoletnich, wizyta u ginekologa musi odbywać się z udziałem prawnego opiekuna.

Kolejnym etapem wizyty jest badanie. Jest ono przeprowadzone na specjalnym fotelu umożliwiającym przyjęcie przez pacjentkę pozycji wygodnej dla niej i dogodnej dla lekarza. U pacjentek, które mogą być zbadane przez pochwę (tzn. rozpoczęły już współżycie seksualne), najpierw oglądane są zewnętrzne narządy płciowe w celu sprawdzenia, czy wszystko rozwinęło się prawidłowo. Następnie badana jest szyjka macicy uwidoczniana przy pomocy wziernika (urządzenie, które pozwoli lekarzowi obejrzeć wnętrze pochwy i ocenić, czy wszystko jest w porządku). Z tarczy szyjki ginekolog może pobrać wymaz w celu oceny cytologicznej - To zupełnie nic nie boli. Ginekolog w ten sposób pobiera komórki, które są potem badane w laboratorium.

Następnym krokiem jest badanie tzw. "dwuręczne zastawione". Jedną ręką lekarz bada pochwę, podczas gdy druga dłoń ułożona na brzuchu pozwala określić stan macicy, jajowodów i jajników. Jest to badanie konieczne, by lekarz był pewien, że rozwinęły się one normalnie i są odpowiedniego rozmiaru.

Rada ginekologa

Badanie jest całkowicie bezbolesne (chyba, że odczuwane dolegliwości związane są z istniejąca już chorobą), przeprowadza się je bardzo szybko, taktownie, z pełnym poszanowaniem dziewczęcego zawstydzenia. Lekarz ginekolog doskonale wie, jak rozmawiać z młodymi kobietami, zrozumie niepokój i nerwowość związaną z "nieznanym". Ważne też, aby dziewczęta pamiętały, że na wizytę trzeba się ubrać w coś wygodnego i łatwego do ściągnięcia, a żeby uniknąć skrępowania dodatkowo założyć dłuższą koszulkę lub sweter. Naprawdę, nie ma się czego obawiać. Badanie ginekologiczne jest naturalnym udziałem wszystkich kobiet, a w ciągu całego dorosłego życia nieodzowne będzie poddanie się takim badaniom wielokrotnie.

Prosta droga do ginekologa

Badanie ginekologiczne pomaga wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i tym samym zapobiec chorobom, które często grożą powikłaniami. Zdarza się, że dziewczyny unikają wizyt u ginekologa, twierdząc, że czują się w pełni zdrowe i nic im nie dolega. To może być złudne. Kontrolne badania ginekologiczne (w tym cytologia i badanie piersi), powinny być wykonywane systematyczne, co 6-12 miesięcy. Badania te sprowadzają się do oceny stanu poszczególnych narządów płciowych.

Poza regularnymi, kontrolnymi badaniami, odwiedzaj ginekologa, kiedy:

  • zdarza się, że nagle pojawia się silny ból w dolnej części brzucha i wydaje się nie być związany z menstruacją;
  • silny ból w dolnej części brzucha wydaje się być związany z wkładką wewnątrzmaciczną;
  • w ciągu około 6 godzin krwawienie jest bardzo obfite, tzn. musisz zmieniać podkłady (maxi) co godzinę, lub krwawienie trwa dłużej niż 10 dni;
  • bóle menstruacyjne pojawiają się nagle po długim okresie bezbolesnych menstruacji;
  • menstruacji towarzyszy gorączka, biegunka oraz wysypka;
  • menstruacje pojawiają się częściej niż co 21 dni;
  • silny ból w dolnej części brzucha pojawia się 5-7 dni przed krwawieniem i trwa pomimo ustąpienia krwawienia;
  • systematycznie stosowane zalecenia nie przynoszą efektu.

podobne artykuły:

Kiedy wykonać test ciążowy?

Cykl menstruacyjny kobiety składa się z dni płodnych (jajeczkowanie) oraz dni nie płodnych (menstruacja) kiedy są niskie szanse zajścia w ciąże.

Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy zajścia w ciążę

Brak miesiączki, złe samopoczucie, mdłości, a czasem omdlenia.

Hormony w życiu i ciele kobiety

Gruczoły i wydzielane przez nie hormony tworzą układ wydzielania wewnętrznego — uznawany za najważniejszy w organizmie człowieka.