Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy z apteki?

przejdź do kalkulatora dni płodnych


Brak miesiączki, czasami wynikające z tego rozdrażnienie i złe samopoczucie to najwcześniejsze ale nie definitywne oznaki zapłodnienia i ciąży. Należy jak najszybciej potwierdzić przypuszczenia wykonując dostępny w aptece test ciążowy lub udać się do lekarza ginekologa w celu dokonania badania. Tylko wizyta u lekarza daje 100% pewności zajścia w ciążę.

W warunkach domowych również możesz sprawdzić czy jesteś w ciąży z 97% skutecznością jednak najbardziej wiarygodny wynik otrzymasz dopiero gdy stężenie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówki) w moczu osiągnie wysoki poziom. Substancja ta warunkuje prawidłowy rozwój zarodka i jej stężenie zwiększa się dwukrotnie każdego dnia przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Dlatego im później zrobisz test tym wiarygodniejsze będą jego wyniki. Zatem najbardziej wiarygodny wynik w przypadku testu ciążowego z apteki otrzymasz pomiędzy 9, a 10 dniem od zapłodnienia. Jeśli test wykonasz zbyt wcześnie może on wprowadzić Cię w błąd i test będziesz musiała wykonać powtórnie. Aby uniknąć wątpliwości pamiętaj o:

  • stosowaniu się do instrukcji obsługi dołączonej do testu ciążowego
  • sprawdź datę ważności testu
  • wykonuj test tylko z porannego moczu
  • jeśli wypiłaś dużą ilość płynów możesz mieć rozcieńczony mocz i niższe stężenie substancji, którą wykrywa test ciążowy
  • test mogą zaburzyć niektóre leki (uspakajające, nasenne, przeciwpadaczkowe) oraz obecność białka w moczu

Jeśli test będzie miał wynik pozytywny powinnaś udać się do lekarze w celu wykonania badania USG i innych badań potwierdzając prawidłowy rozwój płodu.

Pierwsze dni ciąży

Po tym jak doszło do zapłodnienia komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Jest to możliwe dzięki podwyższonemu poziomowi progesteronu, który jest odpowiedzialny za przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W około 12 tygodniu ciąży płód zostaje przyjęty przez łożysko, które do końca trwania ciąży będzie dostarczać dziecku tlen i niezbędne wartości odżywcze, a także przeciwciała. Baczna (laboratoryjna) obserwacja poziomu progesteronu i hCG pozwala określić prawdopodobieństwo poronienia.

podobne artykuły:

Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy zajścia w ciążę

Brak miesiączki, złe samopoczucie, mdłości, a czasem omdlenia.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Cykl menstruacyjny kobiety składa się z dni płodnych (jajeczkowanie) oraz dni nie płodnych (menstruacja) kiedy są niskie szanse zajścia w ciąże.

Kalkulator dni płodnych i owulacji

Zajście w ciąże możliwe jest tylko w określonych dniach cyklu menstruacyjnego kobiety. Skorzystaj z kalendarzyka aby sprawdzić kiedy będziesz mieć owulację (jajeczkowanie i dni płodne).