Dni płodne, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

przejdź do kalkulatora dni płodnych


Cykl miesiączkowy u kobiety rozpoczyna się krwawieniem (miesiączką) trwającym do pięciu dni. Po ustaniu krwawienia rozpoczynają się dni płodne, najpierw okres przed owulacyjny, moment jajeczkowania (owulacji) oraz dni poowulacyjne. W tym czasie gdy uwalniana jest dojrzała komórka jajowa u kobiety dochodzi do podwyższonej temperatury ciała (37 stopni) i następują zmiany w śluzie szyjki macicy. Subiektywnie może nastąpić wzrost poziomu libido.

Kobieta może zajść w ciąże tylko w okresie owulacji (jajeczkowania) jednak należy uwzględnić trwałość nasienia w drogach rodnych kobiety. Stąd długość dni płodnych jest kilkukrotnie dłuższa niż 24h. Zdrowy plemnik może przetrwać w kobiecie nawet 5 dni, a gdy w tym czasie dojdzie do owulacji istnieje duże ryzyko zapłodnienia i ciąży.

Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się jajowodem do szyjki macicy gdzie zagnieżdża się w jej ścianie. Jeśli natomiast nie doszło do zapłodnienia komórka jajowa obumiera, a pod koniec cyklu menstruacyjnego dochodzi do oczyszczenia błony śluzowej macicy i do krwawienia.

Wiedza na temat cyklu miesięcznego jest niezbędna do świadomego współżycia, planowania ciąży lub jej zapobieganiu. Aby dokładnie określić dzień owulacji należy skorzystać z dostępnych w aptekach testów owulacji. Tylko one dają 100 pewność pojawienia się jajeczka.

podobne artykuły:

Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy, kiedy wykonać test ciążowy

Brak miesiączki, złe samopoczucie, mdłości, a czasem omdlenia.

Kiedy mam dni płodne?

Cykl menstruacyjny kobiety jest podzielony na czas kiedy kobieta może zajść w ciążę (płodne dni) i czas kiedy nie jest zdolna do zajścia w ciąże.

Kalendarzyk dni płodnych

Zajście w ciąże możliwe jest tylko w dniach cyklu menstruacyjnego kobiety kiedy ma ona dni płodne. Skorzystaj z kalendarzyka aby sprawdzić kiedy będziesz mieć owulację (jajeczkowanie i dni płodne).